Okna PCV Okna Drewniane Okna Aluminiowe Rolety Akcesoria Bramy Parapety

Okno oprócz funkcji naświetlającej, izolacji dźwiękowej i cieplnej pełni ważną rolę w systemie wentylacji pomieszczenia. To przez okno napływa do pomieszczenia świeże powietrze. Stosowane w budownictwie przedwojennym i powojennym do lat 90 okna drewniane miały niską jakość, nie domykały się, przeciekały, wymagały doszczelnień na okres zimowy. Przełom technologiczny zaowocował wprowadzeniem na rynek nowoczesnych okien z PCV, DREWNA, ALUMINIUM. Dało to nadzieję na rozwiązanie dotychczasowych problemów i poprawienie warunków mieszkaniowych. Niestety technologia okazała się zbyt doskonała wysoka szczelność nowoczesnych okien pierwotnie uznana za zaletę okazała się w praktyce być wadą. Zwłaszcza w przedwojennych budynkach, gdzie dodatkowo występuje zawilgocenie ścian spowodowane przemarzaniem i podciąganiem wody z gruntu, pleśń i grzyby rozwijają się szczególnie szybko. Ograniczenie do zera napływu powietrza z zewnątrz negatywnie wpływa na funkcje wentylacji i pogarsza warunki użytkowania mieszkania, dlatego wybierając nowoczesne okna należy koniecznie wymagać aby okna posiadały mikrowentylację. Dodatkowym, ale nie zawsze skutecznym sposobem bo zależnym od użytkowania sposobem wietrzenia jest okresowe otwieranie okna. Niezawodnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza pozwalającego uniknąć zagrożeń związanych z pogorszeniem warunków wentylacji pomieszczenia jest montaż nawiewników. Nawiewniki są urządzeniami, które umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza oraz zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia, nawet przy szczelnie zamkniętym oknie. Standardowy zestaw składa się z części wewnętrznej (nawiewnika) regulującego ilość dostarczanego powietrza oraz z części zewnętrznej (okap), który chroni przed deszczem i insektami.

NAWIEWNIKI HIGROSTEROWANE – AUTOMATYCZNE: Strumień przepływu powietrza jest regulowany przez urządzenie, a ściśle uzależniony od zawartości pary wodnej wewnątrz pomieszczenia, czyli tzw. wilgotności względnej. Nawiewniki higrosterowane posiadają specjalny czujnik sterujący. Jest nim taśma poliamidowa, która pod wpływem zmian wilgotności względnej w powietrzu, zmienia swoją długość. Powoduje to większe lub mniejsze otwarcie przepustnicy, a w związku z tym, doprowadzenie większego lub mniejszego strumienia powietrza do pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawiewniki higrosterowane umożliwiają prawidłową wentylację, nie powodując jednocześnie wychłodzenia pomieszczenia.

NAWIEWNIKI CIŚNIENIOWE –SAMOREGULUJĄCE: Ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Dzieje się tak do poziomu różnicy ciśnień, przy którym wydajność nawiewnika osiąga wartość maksymalną. Przy dalszym wzroście skrzydełka odchylają się ograniczając ilość doprowadzanego powietrza. Taka sytuacja może być spowodowana, np. podmuchem wiatru. Użytkownik ma możliwość zamknięcia przysłony ograniczając przepływ powietrza do minimum.

Nawiewniki higrosterowane jak i ciśnieniowe dostępne są w czterech podstawowych kolorach: białym, dębowym, kasztanowym oraz szarym.

NAWIEWNIKI STEROWANE RĘCZNIE: Użytkownik sam reguluje ilość dostarczanego powietrza przez otwarcie/zamknięcie przesłony. Występują w kolorze białym oraz brązowym.